Diplomatik akademiyada JIDU professor-o‘qituvchilari uchun malakasini oshirish kursi yakunlanganligi to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 23 iyuldagi 330-sonli “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 23 sentabrdagi 797-sonli “Oliy ta’lim muassasalari rahbar va pedagog kadrlarining malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq - JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya tomonidan JIDU professor-o‘qituvchilari tarkibi uchun 2024 yil 25 dekabrdan 2025 yil 25 yanvargacha malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Kurs to‘rt yo‘nalishni qamrab oldi: “Xalqaro munosabatlar”, “Siyosatshunoslik”, “Xalqaro huquq” va “Xalqaro iqtisod”. Ushbu malaka oshirish kursida JIDUdan 18 nafar professor-o‘qituvchilar ishtirok etdilar. Malaka oshirish kursida tinglovchilar siyosiy tahlil va bashorat, xalqaro grantlar bilan ishlash va innovatsion pedagogik texnologiyalarning nazariy asoslarini ozlashtirdilar.
Yuqoridagi kurs doirasida Hindistonning MERI Group Institutions xalqaro aloqalar markazi professori Ramakant Dvivedi va doktor Lav Agraval tomonidan “Oliy taʼlim va xalqaro munosabatlarda sunʼiy intellektni qoʻllash” mavzusida maʼruzalar oʻtkazildi. Shuningdek, JIDU o‘qituvchilari uchun Bangladeshning O‘zbekistondagi elchisi Mohammad Monirul Islom “O‘zbekiston-Bangladesh munosabatlarini rivojlantirish va mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik” mavzusida ma’ruza o‘qildi.
2025-yil 27 va 28-yanvar kunlari qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslari bitiruvchilarining bitiruv malakaviy ishini himoya qilish hamda attestatsiyadan o‘tkazish bo‘lib o‘tdi. Talabalar kurslarning tashkil etilishi va mazmunini yuqori baholadilar va ularni barcha JIDU o‘qituvchilarini jalb etgan holda muntazam ravishda o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar.

About the completion of the advanced training course at the Diplomatic Academy for faculty of the UWED
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 23, 2022 No.330 “On measures for systemic reform of the activities of the University of World Economy and Diplomacy” and the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 23, 2019 No.797 “On additional measures to further improve the system of advanced training of management and teaching staff of higher educational institutions” - the Diplomatic Academy at UWED organized the advanced training course for faculty of the UWED from December 25, 2024 to January 25, 2025.
"International Relations," "Political Science," "International Law," and "International Economics" were the four topics that were studied in the course. This advanced training course was attended by eighteen UWED professors and teachers. Participants of the advanced training program learned the theoretical underpinnings of political analysis and forecasting, as well as how to use cutting-edge instructional technology and international grants.
As part of the above course, lectures were held by Professor Ramakant Dwivedi and Dr.Lav Agrawal of the Center for International Relations "MERI Group of Institutions" of India on the topic: "Application of Artificial Intelligence in the Higher Education System and International Relations". Also, for UWED teachers, the Ambassador of Bangladesh to Uzbekistan Mohammad Monirul Islam held his lecture on the topic: "Development of Uzbek-Bangladesh Relations and Interregional Interconnectedness".
On January 27 and 28, 2025, the defense of final works and certification of graduates of the advanced training courses took place. The participants highly appreciated the organization and content of the courses and noted the importance of holding them on a regular basis with the involvement of all UWED academics. On January 29, 2025, participants who successfully completed the advanced training course were awarded certificates of completion of the course.