Diplomatik akademiyada JIDU professor-o‘qituvchilari uchun malakasini oshirish kursi yakunlanganligi to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 23 iyuldagi 330-sonli “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 23 sentabrdagi 797-sonli “Oliy ta’lim muassasalari rahbar va pedagog kadrlarining malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq - JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya tomonidan JIDU professor-o‘qituvchilari tarkibi uchun 2024 yil 25 dekabrdan 2025 yil 25 yanvargacha malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Kurs to‘rt yo‘nalishni qamrab oldi: “Xalqaro munosabatlar”, “Siyosatshunoslik”, “Xalqaro huquq” va “Xalqaro iqtisod”. Ushbu malaka oshirish kursida JIDUdan 18 nafar professor-o‘qituvchilar ishtirok etdilar. Malaka oshirish kursida tinglovchilar siyosiy tahlil va bashorat, xalqaro grantlar bilan ishlash va innovatsion pedagogik texnologiyalarning nazariy asoslarini ozlashtirdilar.
Yuqoridagi kurs doirasida Hindistonning MERI Group Institutions xalqaro aloqalar markazi professori Ramakant Dvivedi va doktor Lav Agraval tomonidan “Oliy taʼlim va xalqaro munosabatlarda sunʼiy intellektni qoʻllash” mavzusida maʼruzalar oʻtkazildi. Shuningdek, JIDU o‘qituvchilari uchun Bangladeshning O‘zbekistondagi elchisi Mohammad Monirul Islom “O‘zbekiston-Bangladesh munosabatlarini rivojlantirish va mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik” mavzusida ma’ruza o‘qildi.
2025-yil 27 va 28-yanvar kunlari qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslari bitiruvchilarining bitiruv malakaviy ishini himoya qilish hamda attestatsiyadan o‘tkazish bo‘lib o‘tdi. Talabalar kurslarning tashkil etilishi va mazmunini yuqori baholadilar va ularni barcha JIDU o‘qituvchilarini jalb etgan holda muntazam ravishda o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar.

О курсе повышения квалификации для профессоров и преподавателей УМЭД организованного Дипломатической академией
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июля 2022 года № 330 “O мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии” и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 сентября 2019 года № 797 “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы повышения квалификации руководящих и педагогических кадров высших учебных заведений” - Дипломатической академией при УМЭД для профессорско-преподавательского состава УМЭД с 25 декабря 2024 года по 25 января 2025 года был организован курс повышения квалификации.
Курс охватывал четыре направления: “Международные отношения”, “Политология”, “Международное право” и “Международная экономика”. В этом курсе повышения квалификации приняли участие 18 профессоров и преподавателей УМЭД. В ходе курса повышения квалификации слушатели получили теоретические основы политического анализа и прогнозирования, методики работы с международными грантами и инновационных педагогических технологий.
В рамках вышеуказанного курса были привлечены зарубежные ведущие эксперты, в частности, организованы лекции профессора Рамакант Двиведи и доктора Лав Агравала Центра международных отношений «MERI Group of Institutions» Индии на тему: «Применение искусственного интеллекта в системе высшего образования и международных отношениях». Также для преподавателей УМЭД провёл свою лекцию посол Бангладеш в Узбекистане Мохаммад Монирул Ислам на тему: «Развитие узбекско-бангладешских отношений в контексте межрегиональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии».
27 и 28 января 2025 года состоялась защита итоговых работ и аттестация выпускников курсов повышения квалификации. Слушатели высоко оценили организацию и содержание прошедших курсов и отметили важность их проведения на регулярной основе с привлечением всех преподавателей УМЭД.
29 января 2025 года слушателям, успешно завершившим обучение, вручены сертификаты об окончании курса повышения квалификации.