Muzokaralarning natijalari muhim bitimlar bilan mustahkamlandi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Qoʻshma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari toʻgʻrisidagi qarorni imzoladilar.
Bundan tashqari, koʻp qirrali sheriklikning turli yoʻnalishlarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlar toʻplami imzolandi. Xususan:
– sogʻliqni saqlash, taʼlim va harbiy tibbiyot sohalaridagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– iqtisodiy va moliyaviy hamkorlik toʻgʻrisida;
– konchilik sanoatida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida;
– xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida;
– maxsus iqtisodiy zonalar sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– yadro xavfsizligi, jisman himoya qilish, kafolatlar va radiatsion himoya sohasidagi hamkorlik va axborot almashinuvi toʻgʻrisida;
– migratsiyaga koʻmaklashish va fuqarolarni oʻz mamlakatiga qaytarish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qoʻmitasi va Turkiya Din ishlari boshqarmasi oʻrtasidagi hamkorlik toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitimlar;
– Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026-2027-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi;
– Oʻzbekiston Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi va Turkiya Oliy taʼlim kengashi oʻrtasida bayonnoma;
– Madaniyat sohasida 2026-2027-yillarga moʻljallangan hamkorlik rejasi.
Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari keng qamrovli strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab oldilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan raisligida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tomonlar mazkur yigʻilish muborak Ramazon oyi hamda ikki mamlakat oʻrtasida Abadiy doʻstlik va hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolanganiga 30 yil toʻlishi arafasida oʻtayotgani ramziy maʼnoga ega ekanini taʼkidladilar.
Siyosiy muloqot jadal rivojlanayotgani, xalqaro masalalar yuzasidan tomonlarning pozitsiyasi oʻxshash ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasida oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Parlamentlararo aloqalar, jumladan, doʻstlik guruhlari doirasida faollashdi.
Oʻzaro savdo hajmi, shuningdek, Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan qoʻshma korxona va loyihalarning soni izchil ravishda oʻsib bormoqda.
Kelgusi yillarda tovar ayirboshlash hajmini, jumladan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimdagi tovarlar roʻyxatini kengaytirish orqali 5 milliard dollarga yetkazish vazifasi belgilab olindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida alohida dastur asosida amalga oshirilishi nazarda tutilgan sanoat kooperatsiyasining yangi ustuvor yoʻnalishlari ishlab chiqilgan.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikning ulkan salohiyati qayd etildi. Yil oxiriga qadar Oʻzbekistonning barcha viloyatlaridan delegatsiyalar hamkor hududlar bilan loyihalar portfelini ishlab chiqish maqsadida Turkiyaga tashrif buyuradi.
Qishloq xoʻjaligi, bogʻdorchilik, sogʻliqni saqlash va tibbiy turizm sohalarida Turkiyaning ilgʻor tajribasini joriy etish zarurligi taʼkidlandi.
Turizm yoʻnalishida aloqalarni rivojlantirish, teatr festivallari va madaniyat haftaliklarini oʻtkazish, tarixiy filmlarni birgalikda ishlab chiqarish, madaniy meros obyektlarini hamkorlikda tiklashga alohida eʼtibor qaratildi.
Taʼlim sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida shu yil bahorda Buxoroda toʻrtinchi Rektorlar forumini oʻtkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, Qoʻshma hukumatlararo komissiya hamraislarining koʻp qirrali hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yigʻilish yakunida ikki davlat hukumatlariga qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni tasdiqlash topshirildi.
Shavkat Mirziyoyev Rejep Tayyip Erdogʻanga Oʻzbekistonga tashrif bilan kelishni taklif qildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Tinchlik kengashi Nizomini imzoladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni Shveytsariyaning Davos shahrida Tinchlik kengashi Nizomini imzolash marosimida ishtirok etdi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp raisligida oʻtgan tadbirda Argentina, Armaniston, Bahrayn, Bolgariya, Indoneziya, Iordaniya, Marokash, Moʻgʻuliston, Ozarbayjon, Paragvay, Pokiston, Qatar, Qozogʻiston, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Vengriya va boshqa davlatlar rahbarlari, bosh vazirlari va tashqi ishlar vazirlari ham qatnashdi.
Tinchlik kengashining tashkil etilishi Oʻzbekiston tashqi siyosatining tinchlikni taʼminlash borasidagi tashabbuslari va koʻp qirrali hamkorlikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor vazifalariga mosdir. Yangi tuzilma BMTning Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyasi bilan qoʻllab-quvvatlangan Gʻazo sektoridagi mojaroni tugatish boʻyicha kompleks rejani amalga oshirish doirasida shakllantirilmoqda.
Tinchlik kengashi mojaroning keskinlashuv xavfini kamaytirish, Gʻazo sektorida iqtisodiy va ijtimoiy tiklanish uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan. Bu farovon iqtisodiyot va tinch-osoyishta hayotga ega Yangi Gʻazoni barpo etish, istiqbolda Falastin davlatini tuzish imkoniyatini vujudga keltirmoqda.
Kengash tarkibidan jahonning turli mamlakatlaridan nufuzli va taʼsirga ega yetakchilar oʻrin oldi.
Kengash Nizomini imzolab, Oʻzbekiston uni taʼsis etgan davlatlardan biriga aylandi. Bu mamlakatimizning kengash faoliyatida izchil ishtirok etishga hamda barcha taʼsischi davlatlar va xalqaro sheriklar bilan yaqin hamkorlikda uning vakolatlarini hayotga tatbiq etishda amaliy hissa qoʻshishga tayyorligini anglatadi.
JIDUda Oʻzbekistonning diplomatik vakolatxonalari rahbarlari uchun oʻquv seminari oʻtkazildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari rahbarlari uchun 19-20 yanvar kunlari ikki kunlik oʻquv seminari tashkil etildi. Ushbu seminar diplomatik korpusning kasbiy malakasini hamda zamonaviy tashkilot siyosati, xalqaro munosabatlar va parlament diplomatiyasining masalalarini muhokama qilish masalalarini muhokama qilish edi.
Seminarning birinchi kuni Favqulodda va Muxtor Elchi, professor A.Fayzullayev “Zamonaviy diplomatiya muzokoralar” mavzusida ma’ruza o‘qidi. U zamonaviy xalqaro tizim o'zgarishlari olib borilayotgan iqtisodiy muzokaralar olib borishning xususiyatlari va amaliy nazoratini yoritib berdi.
So'ngra professor N.Sirojiddinov “O'zbekiston zamonaviy global va jamiyatviy integratsiya jarayonlarida” mavzusidagi ma'ruzasini taqdim etdi. U o'z nutqida iqtisodiy diplomatiya va mamlakatning xalqaro integratsiya formatlaridagi ishtirokiga alohida e'tibor qaratdi.
Seminar kunidagi dastur tashkilot siyosatining tahliliy va strategik masalalariga bag'ishlandi. JIDU Siyosatshunoslik kafedrasi dotsenti R.Mahmudov “Zamonaviy xalqaro munosabatlarni strategik tahlil qilish metodologiyasi” mavzusida maʼruza oʻqiydi. Unda strategik fikrlash va global jarayonlarni bashorat qilish usullari tozalash ko'rib chiqildi.
“El-yurt”armasi ijrochi direktori, professor G.Ismoilova jamg'arma bo'yicha hamkorlik istiqbollari mavzusini taqdim etib, uning yuqori malakali kadrlar ishlab chiqarish va inson kapitalini rivojlantirishdagi ahamiyatini ta'kidladi.
Dasturda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o'rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyevning ma'ruzalari muhim o'rin egalladi. U o'z nutqida O'zbekiston Respublikasi Sh.M.Mirziyoyevning Oliy Majlisi va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasiga bog'liq to'xtalib o'tdi, Prezident tashkiloti siyosatining barqaror yo'nalishlarini atroflicha yoritib berdi. Alohida ma'ruza zamonaviy xalqaro munosabatlarda parlament diplomatiyasining o'rni va o'ziga xos xususiyatlariga bag'ishlandi.
Ushbu seminar o'ziga xos professional fikr almashish, iqtisodiy korpusning tahliliy ko'rinishini yaratish va O'zbekiston Respublikasi tashkiloti siyosatidagi asosiy yo'nalishlarni amalga oshirishda ishlab chiqarishni ishlab chiqish uchun muhim maydon bo'ldi.
Oʻzbekiston Prezidenti Italiya Bosh vaziri bilan uchrashuv oʻtkazdi
19-yanvar kuni Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda toʻxtagan Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston – Italiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari koʻrib chiqildi.
2025-yilning may oyida Samarqandda oliy darajada erishilgan kelishuvlarning izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi va qoʻshma korxonalarning soni barqaror oʻsib bormoqda. Hududlararo, shu jumladan, Lombardiya bilan almashinuvlar rivojlanmoqda. Oʻzbekiston fuqarolarining tartibli mehnat migratsiyasi uchun kvotalar ajratildi.
“Finopera”, “ANCI”, “Pietro Fiorentini”, “Danieli” va boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikda yirik sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. Oʻtgan yil oxirida Samarqandda Tushia universitetining filiali ochildi.
Joriy yilda tashqi siyosat idoralari strategik muloqoti va hukumatlararo komissiyaning yigʻilishlari, shuningdek, ikkinchi Rektorlar forumini oʻtkazish rejalashtirilgan.
Toʻqimachilik sanoati, geologiya, energetika, kimyo, qurilish materiallari, moliya bozori va boshqa ustuvor sohalardagi qoʻshma loyihalarni ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Italiyada Oʻzbekiston, Oʻzbekistonda esa Italiya kinosi kunlarini oʻtkazish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi. Oʻzbekistonning navbatdagi Venetsiya biyennalesida ishtirok etishi hamda bu yil Milanda amaliy sanʼat va muzey koʻrgazmalarini oʻtkazish rejalari qoʻllab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiya Bosh vaziri Jorja Melonini Oʻzbekistonga alohida tashrif bilan kelishga taklif qildi.