2025/2026 oʻquv yilidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Diplomatik akademiya Hindistonning nufuzli oliy taʼlim muassasalaridan biri “MERI Group of Institutions” bilan hamkorlikda “Menejment” mutaxassisligi boʻyicha bir yillik magistratura yoʻnalishini ochmoqda.
“MERI Group of Institutions” Hindistondagi nufuzli xususiy universitetlaridan biridir. Uning ekspert guruhi tarkibiga taniqli hind davlat arboblari va diplomatlari kiradi. Taʼlim yoʻnalishlari – iqtisodiyot, biznes boshqaruvi, menejment, xalqaro savdo, jurnalistika va axborot texnologiyalari. Uning oʻquv rejalari va dasturlari Buyuk Britaniya taʼlim standartlari asosida ishlab chiqilgan. “MERI Group of Institutions” AQSH, Kanada, Buyuk Britaniya, Yaponiya va Xitoyning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik olib boradi.
Shundan kelib chiqib, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyada ochilayotgan “Menejment” magistratura yoʻnalishi oʻquv rejasi va fan dasturlari xalqaro standartlar asosida “MERI Group of Institutions” mutaxassislari tomonidan tayyorlandi. Dars mashgʻulotlari ingliz tilida olib boriladi va ularning 50 foizi xorijiy professor-oʻqituvchilar, menejment va biznes sohasidagi malakali ekspertlar tomonidan beriladi.
Magistraturada oʻqish davomida talabalar iqtisodiyot, marketing, xalqaro biznes boshqaruvi, strategik boshqaruv, moliya kabi tor mutaxassisliklarga tegishli fanlarni tanlov asosida oʻqish imkoniyatiga ega boʻladilar. Shu bilan birga darslarni oʻzlashtirishi yuqori boʻlgan talabalar 2026-yil bahorida akademik almashuv dasturi boʻyicha Dehli shahriga “MERI Group of Institutions” universitetiga yuboriladi. Ushbu tashrif davomida talabalar taʼlim olish bilan birga Hindistonning yirik kompaniyalari faoliyati bilan bevosita tanishish imkoniyatiga ega boʻladilar.

Дипломатической академии начался приём в магистратуру!
Дипломатическая академия при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) с 2025/2026 учебного года открывает годичную магистерскую программу по направлению «Менеджмент» совместно с одним из престижных высших учебных заведений Индии MERI Group of Institutions.
«MERI Group of Institutions» — один из престижных частных университетов Индии. В состав его экспертной группы входят видные индийские государственные деятели и дипломаты. Направления обучения — экономика, деловое администрирование, менеджмент, международная торговля, журналистика и информационные технологии. Учебные планы и программы разработаны на основе британских образовательных стандартов. «MERI Group of Institutions» сотрудничает с ведущими университетами США, Канады, Великобритании, Японии и Китая.
Соответственно, учебный план и предметные программы открытой в УМЭД магистерской программы «Менеджмент» были подготовлены специалистами MERI Group of Institutions на основе международных стандартов. Занятия проводятся на английском языке, и 50% из них ведут зарубежные профессора, квалифицированные специалисты в области менеджмента и бизнеса.
Во время обучения в магистратуре студенты получат возможность изучать предметы, связанные с узкими специальностями, такими как экономика, маркетинг, управление международным бизнесом, стратегический менеджмент, финансы на факультативной основе. При этом студенты с высоким уровнем освоения дисциплин будут направлены в университет «MERI Group of Institutions» в Дели весной 2026 года по программе академического обмена. В ходе этого визита студенты получат возможность ознакомиться с деятельностью крупных индийских компаний наряду с получением образования.
Выпускникам магистратуры вручается диплом государственного образца и международно признанный специальный сертификат «MERI Group of Institutions».