Joriy yilning 10-14 fevral kunlari Diplomatik akademiya direktori A.Xaydarov rahbarligidagi delegatsiya xizmat safari bilan Hindistonda bo'ldi.
11-12 fevral kunlari Hindistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri bo‘lgan MERI Group of Institutions rahbariyati bilan 2026-27 o‘quv yili bo‘yicha hamkorlik masalalarida maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Natijada, 12 fevral kuni MERI Group of Institutions va Diplomatik akademiya o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Shartnomaga ko‘ra, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, birgalikda ilmiy tadqiqotlar va akademik loyihalar, qo‘shma seminar va konferensiyalarni tashkil etish, shuningdek, xalqaro ta’lim dasturlari va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash nazarda tutilgan.
Shartnomaning amalga oshirilishi O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi ta’lim sohasidagi, xususan diplomatik kadrlarni tayyorlashdagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, 13-14 fevral kunlari A.Xaydarov MERI Group of Institutions tomonidan tashkil etilgan “BRICS: ko‘p qutbli dunyoda hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.