Tarixiy kun — O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlik yanada mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma kuchga kirdi.
Muhim ahamiyatga ega boʻlgan uch tomonlama Sammitda Prezidentlar chegara masalalarini hal etish muhimligini taʼkidlab. Davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi toʻgʻrisidagi shartnomani imzoladilar.
Ushbu tadbirlarning yakuni uch davlat o‘rtasidagi mustahkam rishtalar va hamkorlik ruhini ifodalovchi uch chegara hududida Do‘stlik stelasining ochilishi bo‘ldi. Bu yodgorlik tinchlik, o‘zaro hurmat va umumiy farovonlikka intilayotganimizdan dalolatdir.
Ushbu jarayonlar Markaziy Osiyoda hamkorlikning yangi davrini koʻrsatib, mintaqaviy integratsiyani kuchaytirish va umumiy taraqqiyotga yoʻl ochadi.

Исторический день ознаменовал укрепление регионального сотрудничества между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном
Поворотным моментом стало вступление в силу Договора о союзнических отношениях между Узбекистаном и Таджикистаном.
На знаменательном трехстороннем саммите Президенты подчеркнули важность решения пограничных вопросов и подписали Договор о точке стыка государственных границ.
Кульминацией этих событий стало открытие стелы Дружбы на трехграничной территории, символизирующей прочные связи и дух сотрудничества между тремя странами. Этот памятник является свидетельством нашей приверженности миру, взаимному уважению и общему процветанию.
Эти события подчеркивают новую эру сотрудничества в Центральной Азии, прокладывая путь к усилению региональной интеграции и коллективному прогрессу.