O‘zbekiston yetakchisi AQSH bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentining global sherikliklar bo‘yicha maxsus vakili Paolo Zampollini qabul qildi.
AQSH ma’muriyatining yuqori martabali vakili davlatimiz rahbariga Prezident Donald Trampning samimiy salomi va O‘zbekiston mustaqilligi kuni munosabati bilan tabriklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda samarali aloqalar davom etayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Konstruktiv siyosiy muloqot rivojlanmoqda, faol parlamentlararo almashinuvlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan oyda Kongressda O‘zbekiston kuni doirasidagi tadbirlar o‘tkazildi, bu yil kuzda Kengaytirilgan strategik sheriklik muloqotining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Xavfsizlik sohasida, terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
AQSH an’anaviy ravishda O‘zbekistonning muhim iqtisodiy hamkori hisoblanadi. 2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga ko‘paydi. Loyihalar portfeli 11 milliard dollardan oshgan.
Joriy yil iyun oyida o‘tkazilgan Toshkent investitsiya forumida AQSHning 100 dan ortiq yetakchi kompaniyalari ishtirok etdi.
Mineral resurslar, aviatsiya, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar, ta’lim va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish uchun katta salohiyat mavjudligi qayd etildi.

Лидер Узбекистана отметил большой потенциал расширения взаимовыгодного сотрудничества с США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа принял специального посланника Президента Соединенных Штатов Америки по глобальным партнерствам Паоло Замполли, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Высокий представитель Администрации США передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые поздравления Президента Дональда Трампа в связи с Днем независимости Узбекистана.
В ходе встречи были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-американских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся продуктивные контакты на разных уровнях. Развивается конструктивный политический диалог, осуществляются активные межпарламентские обмены. В прошлом месяце в Конгрессе проведены мероприятия в рамках Дня Узбекистана, этой осенью состоится первое заседание Расширенного диалога стратегического партнерства.
Налажено эффективное сотрудничество в области безопасности, борьбы с терроризмом, экстремизмом и нелегальной миграцией.
США традиционно являются важным экономическим партнером Узбекистана. Товарооборот в 2024 году вырос на 15 процентов. Портфель проектов превышает 11 миллиардов долларов.
В работе Ташкентского инвестиционного форума в июне текущего года приняли участие свыше 100 ведущих американских компаний.
Отмечен большой потенциал для продвижения проектов кооперации в области минеральных ресурсов, авиации, электротехнической отрасли, сельского хозяйства, цифровых технологий, финансов, инноваций, образования и других приоритетных направлениях.