“Ватан” ижтимоий-сиёсий ва илмий-маърифий журналининг махсус сони тақдимоти ҳақида
Жорий йилнинг 19 март куни Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида илмий, академик ва сиёсий доираларда тобора оммалашиб бораётган “Ватан” ижтимоий-сиёсий, илмий маърифий журналининг инглиз тилидаги махсус сонининг тақдимоти ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси вакиллари, фахрий дипломатлар, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик корпуси ва ваколатхоналари раҳбарлари (видеоконференцалоқа орқали), Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати аъзолари, шунингдек, илмий ва академик муассасалар, халқаро ташкилотлар, етакчи хорижий ва маҳаллий ОАВ вакиллари, ЖИДУ профессор-ўқитувчилари, талабалари иштирок этди.
Тадбирни Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари, ЖИДУ ректори Содиқ Сафоев очар экан, ушбу нашрнинг аҳамиятини таъкидлаб, журнал ички ва ташқи сиёсат, иқтисодиёт, маданият, санъат ва тарих соҳаларидаги муҳим масалаларни муҳокама ва таҳлил қилиш минбарига айланганини қайд этди.
Журналнинг инглиз тилида чоп этилиши эса Янги Ўзбекистон қиёфасини илмий-академик форматда халқаро ҳамжамиятга намойиш этишда муҳим воситага айланмоқда.
Ўзбекистон Олий Мажлис Сенати аъзоси, журнал бош муҳаррири Ҳусан Эрматов ўз сўзида “Ватан” журнали олимлар, сиёсатчилар, илмий тадқиқотчилар, таҳлилчилар учун ўз ғоя ва қарашларини ифода этишда яқин кўмакчи ўлароқ майдонга чиққанини айтиб, нашр барча учун очиқ эканлигини таъкидлади.
Тадбир давомида меҳмонлар журналнинг инглиз тилидаги махсус сонининг видео тақдимоти билан танишдилар.
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси муассислигида чоп этилаётган ушбу журнал Президент Шавкат Мирзиёевнинг миллий контент яратиш хусусидаги топшириқлари ўлароқ дунёга келган.
Журнал саҳифаларидан Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий тараққиёти, минтақавий ҳамкорлиги ва халқаро майдондаги ўрни, тарихи, бугуни ва эртаси борасида кенг ва чуқур мушоҳада билан ёзилган мақолалар ўрин олган.
Инглиз тилидаги махсус сон саҳифалари озарбайжон шоири Акиф Бағирнинг “Ўзбек келаётир…” номли тантанавор шеъри билан бошланади.
Саҳифаларда Қудратилла Рафиқовнинг «Ўзбекистондан Янги Ўзбекистонгача йўқотилган қалбни излаб», Фарҳод Толиповнинг «Марказий Осиё минтақавий интеграция концепцияси, модели ва динамикаси», Ғайбулла Бобоёров ва Фарҳод Мақсудовнинг «“Ўзбек” этноними: Миллатимиз номи қандай пайдо бўлган?», Элмира Гулнинг «Нақшларга сингган халқтафаккури», Сергей Абашиннинг «Колонизация ва постколонизация: Марказий Осиё мамлакатлари тажрибаси», Жамшид Муслимовнинг «Миллат: Биз уни қандай тушунамиз ёки тушунмоғимиз керак?», Шамсиддин Камолиддиннинг «Тарихий хариталарда Ўзбекистон» сарлавҳали мақолалари чоп этилган.

О презентации специального выпуска общественно-политический и научно-образовательный журнал «Vatan»
19 марта этого года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация специального англоязычного выпуска общественно-политического, научно-просветительского журнала «Vatan», который становится все более популярным в научных, академических и политических кругах.
В нем приняли участие представители администрации президента Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел, Федерации профсоюзов Узбекистана, почетные дипломаты, главы дипломатического корпуса и представительств за рубежом (посредством видеоконференцсвязи), члены Сената Верховного Собрания Республики Узбекистан, а также представители научных и академических учреждений, международных организаций, представители ведущих зарубежных и местных СМИ, профессора и преподавательский состав УМЭД, студенты.
Мероприятие открыл первый заместитель председателя Сената Верховного Собрания, ректор УМЭД Садик Сафоев, отметив важность этого издания, он отметил, что журнал стал трибуной для обсуждения и анализа важных вопросов в области внутренней и внешней политики, экономики, культуры, искусство и история.
И издание журнала на английском языке становится важным инструментом в демонстрации международному сообществу имиджа нового Узбекистана в научно-академическом формате.
В своем выступлении Хусан Эрматов, член Сената Верховного Собрания Узбекистана, главный редактор журнала, отметил, что издание открыто для всех, заявив, что журнал «Vatan» стал близким помощником ученых, политиков, научных исследователей, аналитиков в выражении своих идей и взглядов.
В ходе мероприятия гости ознакомились с видеопрезентацией Специального англоязычного выпуска журнала.
Этот журнал, издававшийся при основании Федерации профсоюзов Узбекистана, появился на свет в соответствии поручениям президента Шавката Мирзиёева по созданию национального контента.
На страницах журнала публиковались статьи, написанные с обширными и глубокими наблюдениями о социально-экономическом развитии Узбекистана, региональном сотрудничестве и его месте на международной арене, истории, сегодняшнем дне и будущем.
Страницы специального англоязычного выпуска были опубликованы азербайджанским поэтом Акифом Багиром в его книге «Узбек идет...», которая начинается с праздничного стихотворения.
Среди них «В поисках потерянного сердца: от Узбекистана к новому Узбекистану», «Концепция, модель и динамика региональной интеграции в Центральной Азии» Фархада Толипова, «Этноним «узбек»: как появилось название нашего народа?» Габуллы Бобоерова и Фархада Максудова, книга Эльмиры Гюль «Фольклорный фольклор, воплощенный в образцах», Сергей Абашин «Колонизация и пост колонизация: опыт стран Центральной Азии», Джамшид Муслимов «Нация: как мы ее понимаем?», Шамсиддин Камолиддин «Узбекистан на исторических картах».