Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tinchlik va ishonch xalqaro forumidagi nutqi
Turkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi, qadrli birodarim, hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovga samimiy qabul va bugungi forumni yuksak darajada tashkil etgani uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Turkmaniston rahbariyatini va butun qardosh turkman xalqini milliy bayram – Doimiy betaraflik eʼlon qilinganining 30 yilligi bilan tabriklayman.
Ushbu qutlugʻ sana Turkmanistonning dunyoning barcha mamlakatlari bilan tinch, ishonchli, doʻstona va oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga doimo sodiq boʻlib kelayotganini oʻzida mujassam etadi.
Biz mazkur forumni tinchliksevarlik va tinchlikparvarlik gʻoyalarini ilgari surish, davlatlar oʻrtasida oʻzaro ishonch va hurmatni mustahkamlash, shuningdek, dolzarb xalqaro masalalarni muloqot hamda muzokaralar vositasida hal qilish yoʻllarini izlash uchun muhim siyosiy platforma deb hisoblaymiz.
Hurmatli ishtirokchilar!
Turkman xalqining zamonaviy oʻziga xosligining ajralmas qismiga aylangan Turkmanistonning betarafligi uning chuqur tarixiy anʼanalari, madaniy va maʼnaviy qadriyatlariga, olijanoblik, bagʻrikenglik va yaxshi qoʻshnichilik kabi ezgu fazilatlariga tayanadi.
Bu fenomen turkman xalqining bugungi bosqichdagi ijobiy betaraflik falsafasining meʼmori – Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovning hal qiluvchi roli tufayli butun dunyoda keng eʼtirofga sazovor boʻldi.
Tanlangan strategik yoʻnalish Turkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich tomonidan yangicha jadallik bilan amalga oshirilmoqda.
Turkmanistonning doimiy betaraflik modeli suverenitetni hurmat qilish va ichki ishlarga aralashmaslik tamoyillari faol tinchlikparvarlik hamda diplomatik faoliyat bilan qanday uygʻunlashishi mumkin ekanini yorqin namoyish etmoqda. Ashxobodda BMTning Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgani buning yaqqol dalilidir.
Biz Oʻzbekistonda turkmanistonlik qardoshlarimizning strategik qarashlari va tashqi siyosiy yondashuvlariga koʻp jihatdan qoʻshilamiz.
Shu bois, birodar Turkmanistonning Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikda Tinchlik va betaraflik universitetini tashkil etish bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Yangi Oʻzbekiston uchun jahonga ochiqlik, oʻzaro hurmat va muloqotga intilish – fundamental qadriyatlardir. Aynan shu sababli biz umumiy xavfsizlik va farovonlik yoʻlida birdamlik boʻyicha Samarqand tashabbusini ilgari surdik. Ushbu tashabbus insoniyat kelajagi uchun befarq boʻlmagan, tinchlik, totuvlik va barqaror taraqqiyot uchun intilayotgan barcha tomonlarni muloqotga jalb etishga qaratilgan.
Ishonchimiz komilki, faqat oʻzaro hurmat va tushunishga tayangan gumanistik hamda inklyuziv yondashuvlargina zamonaviy xalqaro hamkorlik konstruksiyasini mustahkamlashga qodir.
Shu munosabat bilan Oʻzbekistonning Qoʻshilmaslik harakatidagi boʻlajak raisligi davrida biz tinchlik va zoʻravonlikdan xolilik madaniyatini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha global harakatni ragʻbatlantirish, siyosiy muloqot asosida davlatlar oʻrtasida ishonchni mustahkamlash, jahonda bagʻrikenglik, hamjihatlik va birdamlik muhitini qaror toptirishga koʻmaklashishni bosh ustuvor yoʻnalishlar sifatida belgilash niyatidamiz.
Biz raisligimiz davomida kelgusi avlodlar manfaatlari yoʻlida mojarolarni hal qilish borasidagi saʼy-harakatlarni qoʻllab-quvvatlash uchun 2027-yilni Preventiv diplomatiya yili deb eʼlon qilishni rejalashtirmoqdamiz. Uning doirasida konferensiya va forumlar tashkil etish, parlament, jamoat va yoshlar delegatsiyalarining oʻzaro almashuvlarini qamrab oladigan tadbirlar dasturini qabul qilamiz. Uning amalga oshirilishida BMTning ixtisoslashgan institutlari, jumladan, Ashxoboddagi Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markaz faol ishtirok etishiga umid qilamiz.
Global miqyosda keskinlik saqlanib qolayotgan va davlatlar oʻrtasida ishonch zaiflashayotgan hozirgi sharoitda tinchliksevarlik va vositachilik tamoyillariga umumiy sodiqlik har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etib bormoqda.
Aynan shu sababli ham Turkmanistonning 2025-yilni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb eʼlon qilish haqidagi taklifi jahon hamjamiyatining eng muhim talablariga javob beradi.
Oʻzbekiston ushbu tashabbusni toʻliq qoʻllab-quvvatladi va BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyutsiyasining hammuallifi boʻldi.
Ushbu global gʻoya qarama-qarshiliklarni rad etadigan, mojarolarni muzokaralar stoli atrofida hal qilishga sodiq va tinchlik oʻrnatish boʻyicha taʼsirchan chora-tadbirlar koʻrish tarafdori boʻlgan mamlakatlarning birlashishiga xizmat qiladi deb hisoblaymiz.
Shuni taʼkidlashni istardimki, oʻzaro ishonch, hurmat va jipslik tamoyillari bizning Markaziy Osiyoni tinchlik, hamkorlik va yaxshi qoʻshnichilik makoniga aylantirish borasidagi siyosatimizning ham asosidir.
Oʻtgan oyda Toshkentda boʻlib oʻtgan mintaqa davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi hamjihatlikni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha birgalikdagi harakatlar, koʻpqirrali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanimizni yana bir bor koʻrsatdi.
Shuni alohida qayd etish lozimki, Turkmanistonning konstruktiv hamda tinchliksevarlik siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni taʼminlashning muhim omili hisoblanadi.
Rasmiy Ashxobod 2018-yilda – koʻp yillardan buyon birinchi marta Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasiga aʼzo davlatlar rahbarlarining birinchi sammitini tashkil etgan holda, Jamgʻarma doirasida oliy darajadagi muloqotlarni qayta tiklashda katta rol oʻynadi.
Shu yilning avgust oyida Avazada BMTning dengizga chiqish imkoniyati boʻlmagan rivojlanayotgan mamlakatlar boʻyicha uchinchi konferensiyasining oʻtkazilishi mintaqada yagona transport-logistika makonini shakllantirishga muhim hissa boʻlib qoʻshildi.
Afgʻonistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga jalb etish va infratuzilmaviy bogʻliqlikni kuchaytirish orqali tinch yoʻl bilan rivojlantirishga koʻmaklashish masalalari boʻyicha bizning va Turkmanistonning yondashuvlari toʻliq mos keladi.
Ashxobodning energetika va suv xavfsizligi, barqaror transport bogʻliqligini taʼminlash, shuningdek, mintaqada ekotizimni himoya qilish boʻyicha tashabbuslari bizning Markaziy Osiyodagi saʼy-harakatlarimizni tabiiy ravishda toʻldirmoqda.
Turkmanistonning zamirida tinchlik va ishonch kabi ezgu gʻoyalar mujassam boʻlgan bu takliflari uning mintaqa davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlari formatida raisligi davomida kun tartibidan munosib oʻrin egallashiga aminman.
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Oʻzaro hurmat, ishonch va hamjihatlikka asoslangan hamkorlik eng ulugʻvor rejalarni hayotga tatbiq etish imkonini beradi. Shuning uchun ushbu rejalarni gumanitar hamkorlik orqali ilgari surish muhim.
Shu munosabat bilan kelgusi yili Toshkentda ijodiy jamoalar, olimlar va adiblar ishtirokida “Madaniyatlar muloqoti” deb nomlangan qoʻshma xalqaro gumanitar forumni tashkil etish, shuningdek, taʼlim, madaniyat va volontyorlik harakati sohalaridagi tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish orqali yoshlarni tinchlik va ishonch jarayonini mustahkamlashga jalb etishga yoʻnaltirilgan “Yoshlar tinchlik va ishonch yoʻlida” mintaqaviy dasturini joriy etishni taklif qilamiz.
Tinchlik va ishonch – umumiy farovonlik asosidir. Bu qadriyatlarni mustahkamlash butun xalqaro hamjamiyat uchun hal qiluvchi ustuvor yoʻnalish boʻlib qolishi zarur.
Oʻzbekiston dunyoda adolatli va barqaror tartibotni barpo etishga bundan buyon ham amaliy hissa qoʻshishga tayyor.
Forum ishtirokchilariga sermahsul faoliyat, qardosh Turkmaniston xalqiga esa tinchlik, farovonlik va yanada ravnaq topishni tilayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the International Forum of Peace and Trust
I express my deep gratitude to the President of Turkmenistan, distinguished Serdar Berdimuhamedov, and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, to my dear brother, esteemed Gurbanguly Berdimuhamedov for the warm welcome and excellent organization of today's forum.
I congratulate the leadership of Turkmenistan and fraternal Turkmen people on the National Holiday – the 30th Anniversary of Permanent Neutrality.
This landmark date embodies Turkmenistan's unwavering commitment to developing peaceful, trust-based, friendly and mutually beneficial relations with all countries of the world.
We are considering the current forum as an important political platform for promoting the ideas of peace and peacemaking, strengthening mutual trust and respect among states, as well as finding solutions to current international problems through dialogue and negotiations.
Turkmenistan's neutrality, which has become part of the modern identity of the Turkmen people, is based on its deep historical traditions, cultural and spiritual values, inherent noble qualities, such as generosity, tolerance and good neighborliness.
This phenomenon has gained wide recognition worldwide thanks to the defining role of distinguished Gurbanguly Berdimuhamedov – the architect of the development of the Turkmen philosophy of positive Neutrality at the present stage.
This strategic line is being successfully implemented with new dynamism by the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The Turkmen model of permanent neutrality clearly demonstrates how the principles of respect for sovereignty and non-interference can be harmoniously combined with active peacekeeping and diplomatic activities. Vivid evidence for this is the successful work of the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia in Ashgabat.
We in Uzbekistan share to a great extent the strategic vision and foreign policy approaches our Turkmen brothers.
In this regard, we support the initiative of fraternal Turkmenistan to establish, jointly with the UN, a University of Peace and Neutrality.
Openness to the world, mutual respect, and commitment to dialogue are fundamental values for New Uzbekistan. This is why we have put forward the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity. It aims to engage in dialogue all those who are not indifferent to the future of humanity and who strive for peace, harmony, and shared prosperity.
We are convinced that only humanistic and inclusive approaches based on mutual respect and understanding can strengthen the structure of modern international cooperation.
In this regard, we aim to identify as the key priorities of the upcoming chairmanship of Uzbekistan in the Non-Aligned Movement encouraging the global movement in support of a culture of peace and non-violence, strengthening trust in relations among states on the basis of political dialogue, promoting an atmosphere of tolerance, mutual understanding and solidarity in the world.
During our chairmanship, we intend to announce 2027 as the Year of Preventive Diplomacy to support efforts to resolve conflicts in the interests of future generations.
Within its framework, we will adopt a program of activities, which will include organization of conferences and forums, and the exchange of parliamentary, public, and youth delegations. We count on the active participation of relevant UN institutions, including the Regional Centre for Preventive Diplomacy in Ashgabat, in realization of this program.
In the current environment of global tensions and eroding trust among states, maintaining a universal commitment to the principles of peace and mediation is more important than ever.
Turkmenistan's proposal to declare 2025 as the International Year of Peace and Trust meets the pressing needs of the global community.
Uzbekistan fully supported this initiative and co-sponsored the corresponding UN General Assembly’s Resolution.
We believe that this global idea serves the consolidation of countries that reject confrontation, and are committed to resolving contradictions at the negotiating table and determined to take effective peacekeeping measures.
I would also like to emphasize that the principles of mutual trust, respect, and unity are the cornerstone of our policy to transform Central Asia into space of peace, cooperation, and good neighborliness.
The 7th Consultative Meeting of the Heads of State of the region, held last month in Tashkent, has once again demonstrated our readiness to strengthen solidarity, take joint actions to ensure peace and stability in the region, and expand multifaceted economic cooperation.
It should be especially noted that Turkmenistan's constructive and peaceful policies have become important factor in ensuring stability and development in Central Asia.
Ashgabat played a major role in resuming top-level dialogue within the International Fund for Saving the Aral Sea by organizing in 2018 the Summit of Heads of State for the first time in many years.
The Third UN Conference on Landlocked Developing Countries in Awaza in August this year has become a significant contribution to the formation of a unified transport and logistics space in the region.
With Turkmenistan we have coinciding approaches to facilitating the peaceful development of Afghanistan through its involvement in regional economic processes and strengthening infrastructure connectivity.
Ashgabat's initiatives to ensure energy and water security, sustainable transport connectivity, and the protection of the region's ecosystems organically complement our efforts in Central Asia.
I am confident that Turkmenistan’s aspirations, which are buily on the noble ideas of peace and trust, will also be reflected in the agenda of the country's chairmanship in the format of Consultative Meetings of the Heads of State of the region.
Cooperation based on mutual respect, trust, and solidarity can bring the most ambitious plans to life. Therefore, it is crucial to advance them through humanitarian cooperation.
In this regard, we propose organizing a joint international humanitarian forum “ Dialogue of Cultures” in Tashkent next year with the participation of creative groups, scientists and writers, as well as launching a regional program "Youth for Peace and Trust" aimed at engaging young people in the process of strengthening peace and trust through the joint implementation of educational, cultural, and volunteer initiatives.
Peace and trust are the basis for universal well-being. Strengthening these values must remain a key priority for the entire international community.
Uzbekistan is ready to continue making constructive contribution to building a fair and sustainable world order.
I wish all participants of the forum a productive work, and the fraternal people of Turkmenistan – peace, well-being, and continued prosperity.