О‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MUDOFAA VAZIRLIGI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
Joriy yilning 22-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bilan hamkorlik memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari – Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i general-mayor Shuxrat Xalmuxammedov hamda hamkorlik uchun mas’ul mansabdor shaxslar ishtirok etishdi.
Mazkur memorandum qonunchilik hujjatlarida belgilangan va o‘z faoliyat yo‘nalishlarida ko‘zlangan natijalarga erishish maqsadida ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra tomonlar o‘zaro manfaatli munosabatlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish hamda vakolatlari doirasidagi tadbirlarni yanada faollashtirish bo‘yicha hamkorlikda faoliyat olib borishadi.
Hamkorlik doirasida jahonda ro‘y berayotgan tashqi, ichki siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarning asosiy tendensiyalarini har tomonlama chuqur o‘rganib borilishi, amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqilishi, shuningdek, mamlakatning milliy (harbiy) xavfsizligini ta’minlash, davlat mudofaa qobiliyatini oshirish, mudofaa va harbiy qurilish sohalarida davlat siyosatini sifatli amalga oshirish bo‘yicha xalqaro tajribalarni o‘rganish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirib borish ko‘zda tutilgan.
Imzolangan hujjatda milliy va xalqaro darajadagi ilmiy-uslubiy konferensiyalar tashkil etish va o‘tkazish, xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspertlar va tor doiradagi mutaxassislarning o‘zaro tajriba almashinuvini amalga oshirish, xodimlar (ilmiy izlanuvchilar) ning malaka oshirishi, qayta tayyorlanish va amaliyotlar o‘tkazib borilishi kabi tadbirlar o‘rin olgan.

A MEMORANDUM OF COOPERATION WAS SIGNED WITH THE MINISTRY OF DEFENSE OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
On May 22 of this year, a ceremony was held at the University of World Economy and Diplomacy to sign a Memorandum of Cooperation with the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, the rector of the UWED Sodyq Safoev, the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Uzbekistan - Chief of the General Staff of the Armed Forces, Major General Shukhrat Halmukhamedov.
The memorandum, developed in order for the parties to achieve the objectives defined by law, provides for the support of interested relations and the further intensification of joint activities taking into account competencies.
Within the framework of cooperation, it is planned to comprehensively jointly study the main trends in foreign and domestic policies, socio-economic processes occurring in the world, and develop practical proposals and recommendations on this basis. In addition, it is planned to coordinate efforts in studying international experience in matters of ensuring the country’s national (military) security, increasing its defense capability, and implementing state policy in the areas of defense and military construction.
The signed document provides for the organization and conduct of such events as scientific, practical and methodological conferences at the national and international levels, exchange of experience between experts and highly specialized specialists in the field of international relations, training, retraining and practical exercises with employees (scientific researchers).