O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston Prezidentlariga Lev Tolstoy nomidagi Xalqaro tinchlik mukofoti topshirildi
Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrif doirasida N.A.Rimskiy-Korsakov nomidagi Sankt-Peterburg davlat konservatoriyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonga Lev Tolstoy nomidagi Xalqaro tinchlik mukofotini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin huzurida xalqaro mukofotni uning hay’ati raisi, Mariinskiy teatri badiiy rahbari va bosh direktori, Rossiya Katta teatri bosh direktori, dirijyor Valeriy Gergiyev topshirdi.
Uch mamlakat yetakchilari ushbu nufuzli mukofotga Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga qo‘shgan ulkan shaxsiy hissasi uchun sazovor bo‘ldilar.
Hakamlar hay’atining qarorida ta’kidlanganidek, 2025-yil 31-mart kuni Xo‘jand shahrida uchta davlat rahbarlari Davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma va Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasini imzoladilar va shu bilan xalqaro huquq ustuvorligiga asoslangan umumiy va barobar xavfsizlikni ta’minlash, xalqlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv hamda hamkorlikni mustahkamlashga katta hissa qo‘shdilar.
Ushbu mukofot insonparvarlik g‘oyalariga sadoqatni ifodalashi va Markaziy Osiyoni tinchlik, farovonlik hamda bunyodkorlik makoniga aylantirish yo‘lidagi umumiy hissaning e’tirofi ekani ta’kidlandi. Birodar O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochilishi uch mamlakat xalqlarining siyosiy irodasi, o‘zaro ishonch va yaxshi qo‘shnichilikka intilishi tufayli bo‘lgani qayd etildi.

Presidents of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan awarded the Leo Tolstoy International Peace Prize
As part of the events of the working visit to the Russian Federation, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon were awarded with the Leo Tolstoy International Peace Prize at a ceremony held at the Saint Petersburg State Rimsky-Korsakov Conservatory.
The prestigious award was presented in the presence of the President of the Russian Federation Vladimir Putin, by Valery Gergiev, chairman of the International Prize Jury, Artistic and General Director of the Mariinsky Theatre, General Director of the Bolshoi Theatre of Russia, and conductor.
The leaders of the three countries were honored with the award for their great personal contribution to strengthening peace and security in the Central Asian region.
The jury's decision notes that the heads of the three states signed the Treaty on the Junction Point of State Borders and the Khujand Declaration on Eternal Friendship on March 31, 2025 in the city of Khujand, thereby making a significant contribution to ensuring universal and equal security based on the supremacy of international law, and to strengthening mutual understanding and cooperation between peoples.
It was noted that the award symbolizes a commitment to the ideals of humanism and is regarded as recognition of the joint contribution to shaping Central Asia as a space of peace, prosperity and development. It was emphasized that opening a new chapter in the relations of the fraternal nations of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan was made possible by the political will and the aspiration of the peoples of the three countries for trust and good-neighborliness.