Finlyandiya Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb 29-oktabr – 1-noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ularda O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, kimyo, energetika, raqamlashtirish, tog‘-kon sanoati va boshqa innovatsion tarmoqlarda kooperatsiyani yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratiladi.
Mehnat migratsiyasi, madaniyat, ta’lim tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish sohalarida hamkorlik masalalari ko‘rib chiqiladi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan, ko‘p tomonlama tuzilmalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashiladi.

The President of Finland will pay an official visit to Uzbekistan.
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Finland, Alexander Stubb, will pay an official visit to our country from October 29 to November 1.
According to the visit program, high-level talks will be held in Tashkent, during which the parties will discuss current issues of further expanding the multifaceted Uzbek-Finnish cooperation, primarily in the political, trade and economic, investment, and cultural and humanitarian spheres.
Special attention will be given to increasing mutual trade volumes and establishing cooperation in such areas as agriculture, ecology, chemistry, energy, digitalization, mining, and other innovative industries.
The agenda will also include issues of cooperation in the fields of labor migration, culture, and the introduction of advanced technologies into the education system.
An exchange of views will also take place on pressing international issues, including mutual support within multilateral platforms.