Oʻzbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdilar
5-fevral kuni Islomobod shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tor doirada muzokara hamda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar.
Davlatimiz rahbari uchrashuv avvalida Bosh vazirni yaqinlashib kelayotgan muqaddas Ramazon oyi va Pokiston kuni bayrami bilan tabrikladi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Pokiston strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda oʻzaro aloqalar faol tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Siyosiy muloqot mustahkamlanib, parlamentlararo va idoralararo almashinuvlar jadal rivojlanmoqda.
Oʻtgan yil yakunlariga koʻra oʻzaro savdo hajmi salkam 500 million dollarga yetdi. Oʻzbekistonda Pokiston kapitali ishtirokidagi 230 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Ikki mamlakat oʻrtasidagi aviaqatnovlar koʻpaydi. Banklararo korrespondentlik munosabatlari mustahkamlanmoqda.
Toʻqimachilik, farmatsevtika, kimyo, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Tomonlar ushbu tashrif arafasida oʻtkazilgan siyosiy maslahatlashuvlar va Hukumatlararo komissiya yigʻilishining natijalarini olqishladilar.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston sanoat mahsulotlarining koʻrgazmasi oʻtkazilmoqda.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari Muvofiqlashtiruvchi qoʻmitasining birinchi yigʻilishini yaqin kunlarda Toshkentda oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi.
Ishbilarmon doiralar oʻrtasida uzoq muddatli hamkorlik oʻrnatish maqsadida Oʻzbekiston – Pokiston Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Yaqin kelajakda oʻzaro tovar ayirboshlashni 2 milliard dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi. Amaldagi Imtiyozli savdo bitimi doirasidagi mahsulotlar turini, shuningdek, Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi mahsulotlari uchun fitosanitariya ruxsatnomalari roʻyxatini yanada kengaytirish hamda Oʻzbekistonning Lahor va Karachidagi savdo uylaridan faol foydalanish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika, geologiya, farmatsevtika, yengil sanoat, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa sohalarda qariyb 3,5 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirildi.
Transport va logistika aloqalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Transafgʻon temir yoʻli loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish va “Pokiston – Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” transport yoʻlagini rivojlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Ikki mamlakat hududlarining oʻzaro aloqalari iqtisodiy hamkorlik rivojining asosiy drayverlaridan biri sifatida belgilandi.
Oʻzbekiston – Pokiston hududlararo forumini tashkil etishga kelishilib, uning birinchi uchrashuvini shu yil Xorazm viloyatida oʻtkazish taklifi bildirildi.
Ziyorat turizmi sohasida tizimli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalari alohida muhokama qilindi. Ikki mamlakat xalqlari oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash maqsadida joriy yilda Pokistonda Oʻzbekiston madaniyati haftaliklari va Oʻzbekiston kinosi kunlarini oʻtkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari Boburiylar merosini targʻib qilish uchun Lahorda qoʻshma madaniyat markazini tashkil etishni taklif qildi.
Muzokaralar davomida xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashilib, koʻp tomonlama tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlikni davom ettirishga qatʼiy intilish bildirildi.
Yakunda Shavkat Mirziyoyev Shahboz Sharifni javob tashrifi bilan Oʻzbekistonga kelishga taklif etdi.

The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan outline priorities for deepening the strategic partnership
On February 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif held narrow-format talks and the first meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council in Islamabad.
At the beginning of the meeting, the Head of our state congratulated his Pakistani counterpart on the upcoming holy month of Ramadan and Pakistan Day.
Practical issues related to further expanding and strengthening Uzbek-Pakistani relations of strategic partnership and multifaceted cooperation were comprehensively reviewed in the context of implementing high-level agreements.
The high level of interaction achieved in recent years was noted with satisfaction. Political dialogue continues to strengthen, while inter-parliamentary and inter-departmental exchanges are developing dynamically.
By the end of last year, the volume of mutual trade had reached nearly 500 million US dollars. Around 230 enterprises with Pakistani capital are currently operating in Uzbekistan. The number of flights between the two countries has increased and interbank correspondent relations are being strengthened.
Cooperation projects in the textile, pharmaceutical, chemical industries, agriculture, and other sectors are being successfully implemented.
The parties welcomed the productive outcomes of the political consultations and the meeting of the Intergovernmental Commission held on the eve of the visit.
An exhibition of industrial products of Uzbekistan is taking place as part of the visit.
The need to hold the first meeting of the Coordination Committee of the foreign ministries of the two countries in Tashkent in the near future was noted.
To establish long-term partnerships between business communities, an agreement was reached to create an Uzbek-Pakistani Business Council.
A task was set to increase bilateral trade turnover to 2 billion US dollars in the near future. Decisions were taken to significantly expand the product range under the existing Preferential Trade Agreement, broaden the list of phytosanitary permits for Uzbek agricultural products, and actively utilize Uzbekistan’s trade houses in Lahore and Karachi.
As part of the preparations for the visit, a portfolio of projects worth nearly 3.5 billion US dollars has been formed in the fields of agriculture, electrical engineering, geology, pharmaceuticals, light and food industries, and other sectors.
Particular attention was paid to the development of transport and logistics connectivity. The importance of accelerating the implementation of the Trans-Afghan railway construction project, as well as promoting the "Pakistan – China – Kyrgyzstan – Uzbekistan" transport corridor, was emphasized.
Interregional cooperation was identified as one of the key drivers of economic cooperation development.
An agreement was reached to establish an Uzbek-Pakistani Forum of Regions, with the first meeting proposed to be held this year in the Khorezm region.
Issues related to the establishment of systematic cooperation in the field of pilgrimage tourism were discussed separately.  In order to further bring the peoples of the two countries closer, it was agreed to hold. Uzbekistan Culture Weeks and Uzbek Cinema Days in Pakistan this year.
The Head of our state also proposed the establishment of a joint cultural center in Lahore to promote the Baburid heritage.
During the talks, views were exchanged on topical issues of the international and regional agenda, and commitment to continuing close cooperation within multilateral structures was reaffirmed.