Oʻzbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdilar
5-fevral kuni Islomobod shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tor doirada muzokara hamda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar.
Davlatimiz rahbari uchrashuv avvalida Bosh vazirni yaqinlashib kelayotgan muqaddas Ramazon oyi va Pokiston kuni bayrami bilan tabrikladi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Pokiston strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda oʻzaro aloqalar faol tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Siyosiy muloqot mustahkamlanib, parlamentlararo va idoralararo almashinuvlar jadal rivojlanmoqda.
Oʻtgan yil yakunlariga koʻra oʻzaro savdo hajmi salkam 500 million dollarga yetdi. Oʻzbekistonda Pokiston kapitali ishtirokidagi 230 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Ikki mamlakat oʻrtasidagi aviaqatnovlar koʻpaydi. Banklararo korrespondentlik munosabatlari mustahkamlanmoqda.
Toʻqimachilik, farmatsevtika, kimyo, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Tomonlar ushbu tashrif arafasida oʻtkazilgan siyosiy maslahatlashuvlar va Hukumatlararo komissiya yigʻilishining natijalarini olqishladilar.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston sanoat mahsulotlarining koʻrgazmasi oʻtkazilmoqda.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari Muvofiqlashtiruvchi qoʻmitasining birinchi yigʻilishini yaqin kunlarda Toshkentda oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi.
Ishbilarmon doiralar oʻrtasida uzoq muddatli hamkorlik oʻrnatish maqsadida Oʻzbekiston – Pokiston Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Yaqin kelajakda oʻzaro tovar ayirboshlashni 2 milliard dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi. Amaldagi Imtiyozli savdo bitimi doirasidagi mahsulotlar turini, shuningdek, Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi mahsulotlari uchun fitosanitariya ruxsatnomalari roʻyxatini yanada kengaytirish hamda Oʻzbekistonning Lahor va Karachidagi savdo uylaridan faol foydalanish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika, geologiya, farmatsevtika, yengil sanoat, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa sohalarda qariyb 3,5 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirildi.
Transport va logistika aloqalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Transafgʻon temir yoʻli loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish va “Pokiston – Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” transport yoʻlagini rivojlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Ikki mamlakat hududlarining oʻzaro aloqalari iqtisodiy hamkorlik rivojining asosiy drayverlaridan biri sifatida belgilandi.
Oʻzbekiston – Pokiston hududlararo forumini tashkil etishga kelishilib, uning birinchi uchrashuvini shu yil Xorazm viloyatida oʻtkazish taklifi bildirildi.
Ziyorat turizmi sohasida tizimli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalari alohida muhokama qilindi. Ikki mamlakat xalqlari oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash maqsadida joriy yilda Pokistonda Oʻzbekiston madaniyati haftaliklari va Oʻzbekiston kinosi kunlarini oʻtkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari Boburiylar merosini targʻib qilish uchun Lahorda qoʻshma madaniyat markazini tashkil etishni taklif qildi.
Muzokaralar davomida xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashilib, koʻp tomonlama tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlikni davom ettirishga qatʼiy intilish bildirildi.
Yakunda Shavkat Mirziyoyev Shahboz Sharifni javob tashrifi bilan Oʻzbekistonga kelishga taklif etdi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Пакистана обозначили приоритеты дальнейшего углубления стратегического партнерства
5 февраля в городе Исламабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф провели переговоры в узком составе и первое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В начале встречи глава нашего государства поздравил Премьер-министра с наступающими священным месяцем Рамазан и Днем Пакистана.
Были предметно рассмотрены практические вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия. Активно укрепляется политический диалог, динамично развиваются межпарламентские и межведомственные обмены.
По итогам прошлого года объем взаимной торговли достиг почти 500 миллионов долларов. В Узбекистане функционируют порядка 230 предприятий с участием пакистанского капитала. Увеличилось количество авиарейсов между двумя странами. Укрепляется межбанковские корреспондентские отношения.
Успешно реализуются проекты кооперации в текстильной, фармацевтической, химической промышленности, сельском хозяйстве и других отраслях.
Стороны приветствовали плодотворные итоги состоявшихся в преддверии настоящего визита политических консультаций и заседания Межправительственной комиссии.
В рамках визита проходит выставка промышленной продукции Узбекистана.
Отмечена необходимость проведения в ближайшее время в городе Ташкенте первого заседания Координационного комитета внешнеполитических ведомств двух стран.
В целях налаживания долгосрочных партнёрских связей между деловыми кругами достигнута договоренность о создании узбекско-пакистанского Делового совета.
Обозначена задача по доведению взаимного товарооборота до 2 миллиардов долларов в ближайшее время. Приняты решения о кратном расширении товарной номенклатуры в рамках действующего Соглашения о преференциальной торговле, а также перечня фитосанитарных разрешений для узбекской сельскохозяйственной продукции, активном использовании торговых домов Узбекистана в Лахоре и Карачи.
В рамках подготовки к визиту сформирован портфель проектов на почти 3,5 миллиарда долларов в сферах сельского хозяйства, электротехники, геологии, фармацевтики, легкой и пищевой промышленности и других.
Отдельное внимание уделено вопросам развития транспортно-логистической взаимосвязанности. Подчеркнута важность ускорения реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги, а также продвижения транспортного коридора «Пакистан – Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Одним из ключевых драйверов развития экономического сотрудничества определено межрегиональное взаимодействие.
Согласовано создание узбекско-пакистанского Форума регионов, первое заседание которого предложено организовать в текущем году в Хорезмской области.
Отдельно обсуждены вопросы налаживания системного взаимодействия в сфере паломнического туризма. В целях дальнейшего сближения народов двух стран условлено провести в этом году в Пакистане Недели культуры Узбекистана и Дни узбекского кино.
Глава нашего государства также предложил создать в городе Лахоре совместный культурный центр по продвижению наследия Бабуридов.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, подтверждена приверженность продолжению тесного взаимодействия в рамках многосторонних структур.