Jidu huzuridagi Diplomatik akademiyada O'zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi xodimlari uchun tashkillashtirilgan ikki haftalik kurs yakunlandi
2024-yil 22-yanvardan 3-fevralgacha JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyada O'zbekiston Respublikasi mudofaa vazirligi qo'mondonlik tarkibi ofitserlari uchun ikki haftalik "O'zbekiston Respublikasi tashqi siyosati asoslari, diplomatik protokol, odob-axloq qoidalari va muzokaralar jarayoni" kursi tashkil etildi.

Two-week course for employees of the Ministry of defense of the Republic of Uzbekistan was completed at the Diplomatic academy at the UWED
From January 22 to February 3, 2024, a two-week course "Fundamentals of foreign policy of the Republic of Uzbekistan, diplomatic protocol, etiquette and negotiation process" was organized at the Diplomatic Academy, UWED, at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan for attendees of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan.
On February 3, 2024 all attendees of the course were awarded certificates of completion of short-term courses at the Diplomatic academy, UWED under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.