Diplomatik akademiyada “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, bugungi holati va keyingi istiqbollari” mavzuida navbatdagi ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
2024-yil 2-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Diplomatik akademiyada Akademiya professor-o‘qituvchilari va magistrantlari, shuningdek, JIDU magistrantlari ishtirokida “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, hozirgi holati va kelajak istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo'lib o'tdi.
Ilmiy-amaliy konferensiyani Akademiyaning maxsus fanlar kafedrasi mudiri, dotsent A.Xashimov olib bordi.
Diplomatik akademiya direktori, siyosiy fanlar doktori, professor A.Xaydarov ilmiy-amaliy konferensiyani ochdi va o‘zining kirish so‘zida Falastin-Isroil mojarosi uzoq tarixga ega bo‘lib, so‘nggi paytlarda bir necha arab-isroil urushlariga sabab bo‘lganini ta’kidladi. Shuningdek, ushbu muammoni hal qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashi mojaroga aloqador tomonlarni tinchlik muzokaralarini boshlashga chaqiruvchi bir qator rezolyutsiyalarni qabul qilgani qayd etildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyalari kontekstida bir nechta tinchlik konferentsiyalari, shu jumladan 1991 yilda Madridda bo'lib o'tdi. Norvegiya ham mojaroni hal qilishda faol vositachi sifatida ishtirok etdi, uning ishtirokida Oslo 1 va Oslo 2 shartnomalari imzolandi.
Konferensiya ishtirokchilari quyidagi mavzularda oʻzlarining chiqishlari bilan qatnashishdi:
Tuxliyeva Malika Toʻrayevna - Isroil-Falastin muammosining tarixi va asosiy bosqichlari.
Abdullayeva Ozoda Farmon qizi - Yaqin Sharq muammosini hal qilishga to'sqinlik qiluvchi omillar va ularning sabablari.
Manabov Odilbek Abdugʻaf-forovich - Amerika-Isroil munosabatlarining  Yaqin Sharqdagi vaziyatning barqarorlashuviga ta’siri.
Maxmudova Kamola Bahodir qizi - Gʻarb ekspertlarining Falastindagi vaziyatga baholari.
Kushayeva Nigina Baxromjonovna - “Yaqin Sharq muammosi”ga arab davlatlarining munosabati (Saudiya Arabistoni misolida).
Joʻrayev Sardorbek Rayimjon o‘g‘li - Yaqin Sharq muammosida Eronga hayrihoh Yamandagi xussiylar va Livandagi “Hizbulloh”ning oʻrni.
Joʻraqulova Baxtiniso Tojiddin qizi - O'zbekistonning Yaqin Sharq muammosini hal qilish bo'yicha pozitsiyasi.
Anjumanda muhokama qilingan “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, hozirgi holati va kelajak istiqbollari” mavzusi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.

В Дипломатической академии прошла очередная научно-практическая конференция на тему «История, современное состояние и дальнейшие перспективы урегулирования ближневосточной проблемы»
2 мая 2024 года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) с участием профессорско-преподавательского состава и магистрантов Академии, а также аспирантов УМЭД проведена научно-практическая конференция на тему «История, современное состояние и дальнейшие перспективы  урегулирования ближневосточной проблемы».
Научно-практическую конференцию вел заведующий кафедрой «Специальные дисциплин» Академии доцент А.Хашимов.
Директор Дипакадемии, доктор политических наук, профессор А.Хайдаров открыл научно-практическую конференцию и в своем вступительном слове отметил, что палестино-израильский конфликт имеет многолетнюю историю, который в новейшее время привел к нескольким арабо-израильским войнам. Было также отмечено, что в целях урегулирования этой проблемы Советом Безопасности ООН был принят ряд резолюций, призывающий  вовлеченные в конфликт стороны начать мирные переговоры. В контексте резолюций СБ ООН было проведено несколько мирных конференций, включая мадридскую 1991 года. Активным посредником в разрешении конфликтов  выступала и Норвегия, при участии которой были подписаны соглашения Осло 1 и Осло 2.
В работе конференции с докладами на следующие темы выступили:
Тухлиева Малика  - История и основные этапы израильско-палестинской проблемы.
Абдуллаева Озода  - Факторы и их причины, препятствующие решению ближневосточной проблемы.
Манабов Одилбек  – Влияние американо-израильских отношений на стабилизацию ситуации на Ближнем Востоке.
Махмудова Камола  - Оценки западных экспертов к ситуации в Палестине.
Кушаева Нигина  - Реакция арабских стран на ситуацию в  Газе в контексте урегулирования ближневосточной проблемы (на примере Саудовской Аравии).
Джураев Сардорбек – Об участие проиранских хуситов в Йемене и «Хезболлах» в Ливане в последних событиях в Газе.
Джоракулова Бахтинисо - Позиция Узбекистана в отношении урегулирования  ближневосточной проблемы.
Со стороны участников был проявлен большой интерес к обсуждаемой теме конференции «История, современное состояние и дальнейшие перспективы урегулирования  ближневосточной проблемы».
По завершении мероприятия на вопросы участников были даны подробные ответы и  даны необходимые рекомендации для учета в ходе их дальнейшей научной работы и практической деятельности.