Diplomatik akademiyada “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, bugungi holati va keyingi istiqbollari” mavzuida navbatdagi ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
2024-yil 2-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Diplomatik akademiyada Akademiya professor-o‘qituvchilari va magistrantlari, shuningdek, JIDU magistrantlari ishtirokida “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, hozirgi holati va kelajak istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo'lib o'tdi.
Ilmiy-amaliy konferensiyani Akademiyaning maxsus fanlar kafedrasi mudiri, dotsent A.Xashimov olib bordi.
Diplomatik akademiya direktori, siyosiy fanlar doktori, professor A.Xaydarov ilmiy-amaliy konferensiyani ochdi va o‘zining kirish so‘zida Falastin-Isroil mojarosi uzoq tarixga ega bo‘lib, so‘nggi paytlarda bir necha arab-isroil urushlariga sabab bo‘lganini ta’kidladi. Shuningdek, ushbu muammoni hal qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashi mojaroga aloqador tomonlarni tinchlik muzokaralarini boshlashga chaqiruvchi bir qator rezolyutsiyalarni qabul qilgani qayd etildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyalari kontekstida bir nechta tinchlik konferentsiyalari, shu jumladan 1991 yilda Madridda bo'lib o'tdi. Norvegiya ham mojaroni hal qilishda faol vositachi sifatida ishtirok etdi, uning ishtirokida Oslo 1 va Oslo 2 shartnomalari imzolandi.
Konferensiya ishtirokchilari quyidagi mavzularda oʻzlarining chiqishlari bilan qatnashishdi:
Tuxliyeva Malika Toʻrayevna - Isroil-Falastin muammosining tarixi va asosiy bosqichlari.
Abdullayeva Ozoda Farmon qizi - Yaqin Sharq muammosini hal qilishga to'sqinlik qiluvchi omillar va ularning sabablari.
Manabov Odilbek Abdugʻaf-forovich - Amerika-Isroil munosabatlarining  Yaqin Sharqdagi vaziyatning barqarorlashuviga ta’siri.
Maxmudova Kamola Bahodir qizi - Gʻarb ekspertlarining Falastindagi vaziyatga baholari.
Kushayeva Nigina Baxromjonovna - “Yaqin Sharq muammosi”ga arab davlatlarining munosabati (Saudiya Arabistoni misolida).
Joʻrayev Sardorbek Rayimjon o‘g‘li - Yaqin Sharq muammosida Eronga hayrihoh Yamandagi xussiylar va Livandagi “Hizbulloh”ning oʻrni.
Joʻraqulova Baxtiniso Tojiddin qizi - O'zbekistonning Yaqin Sharq muammosini hal qilish bo'yicha pozitsiyasi.
Anjumanda muhokama qilingan “Yaqin Sharq muammosini hal etishning tarixi, hozirgi holati va kelajak istiqbollari” mavzusi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.

The Diplomatic Academy hosted a regular scientific and practical conference on the topic "History, current state and further prospects for the settlement of the Middle East problem"
On May 2, 2024, a scientific and practical conference on the topic "History, current state and further prospects for the settlement of the Middle East problem" was held at the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) with the participation of the faculty and undergraduates of the Academy, as well as graduate students of UWED.
The scientific and practical conference was led by the head of the Department of "Special Disciplines" of the Academy, Associate Professor A.KHashimov.
The director of the Diplomatic Academy, Doctor of Political Sciences, Professor A.Khaidarov opened the scientific and practical conference and in his opening speech noted that the Palestinian-Israeli conflict has a long history, which in recent times has led to several Arab-Israeli wars. It was also noted that in order to resolve this problem, the UN Security Council adopted a number of resolutions calling on the parties involved in the conflict to start peaceful negotiations. Several peace conferences have been held in the context of UN Security Council resolutions, including the Madrid Conference of 1991.
Norway also acted as an active mediator in conflict resolution, with the participation of which the Oslo 1 and Oslo 2 agreements were signed.
The conference featured presentations on the following topics:
Tukhlieva Malika Toraevna - The history and main stages of the Israeli-Palestinian problem.
Abdullayeva Ozoda Farman qizi - Factors and their causes hindering the solution of the Middle East problem.
Odilbek Abdugafforovich Manabov – The influence of American-Israeli relations on the stabilization of the situation in the Middle East.
Mahmudova Kamola Bahadir qizi - Assessments of Western experts on the situation in Palestine.
Kushaeva Nigina Bakhromzhonovna - The reaction of Arab countries to the situation in Gaza in the context of the settlement of the Middle East problem (on the example of Saudi Arabia).
Juraev Sardorbek – About the participation of the pro-Iranian Houthis in Yemen and Hezbollah in Lebanon in the recent events in Gaza.
Jorakulova Bakhtiniso Tajiddin qizi - Uzbekistan's position on the settlement of the Middle East problem.
The participants showed great interest in the topic of the conference "History, current state and further prospects for the settlement of the Middle East problem".
At the end of the event, detailed answers were given to the participants' questions and the necessary recommendations were given to take into account in the course of their further scientific work and practical activities.