Diplomatiya akademiyasida Oʻmon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining Fors koʻrfazi va Markaziy Osiyo mamlakatlari boʻyicha departamenti rahbari hamda Oʻmonning Oʻzbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2025-yil 11-aprel Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatiya akademiyasida Oʻmon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining Fors koʻrfazi davlatlari va Markaziy Osiyo mamlakatlari boʻyicha departamenti rahbari Shayx Ahmad bin Hashel Maskariy bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda Oʻmonning Oʻzbekistondagi elchixonasi rahbari Al Sayyida Vafo Jabr Nasser Albusaidiy ham ishtirok etdi.
Suhbat davomida yosh diplomatlarni tayyorlash sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Shayx Ahmad bin Hashel Maskariy ikki davlat oʻrtasidagi yuqori ishonch darajasi va tarixiy yaqinlikni taʼkidlab oʻtdi hamda Oʻmon tashqi siyosati va Fors koʻrfazi davlatlarining siyosati mavzusida maʼruza oʻqish istagini bildirdi.
Uchrashuv konstruktiv ruhda oʻtdi va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash borasidagi oʻzaro qiziqishni tasdiqladi.

В Дипломатической академии состоялась встреча с руководителем Департамента стран Персидского залива и Центральной Азии МИД Султаната Оман и главой дипмиссии Омана в Узбекистане
11 апреля 2025 года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с Шейхом Ахмедом бин Хашель Маскари, руководителем Департамента стран Персидского залива и Центральной Азии МИД Султаната Оман. Во встрече также приняла участие Глава дипмиссии Омана в Узбекистане Аль Саййида Вафа Джабр Нассер Альбусаиди.
В ходе состоявшейся беседы были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере подготовки молодых дипломатов.
Шейх Ахмад бин Хашель Маскари отметил высокий уровень доверия и историческую близость между двумя странами, а также выразил пожелание прочитать лекции по внешней политике Омана и стран Персидского залива.
Встреча прошла в конструктивной атмосфере и подтвердила обоюдную заинтересованность в дальнейшем укреплении двустороннего сотрудничества.